درباره دانشکده

دانشکده علوم قرآنی مشهد به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزش معارف ناب قرآن کریم در استان خراسان رضوی و یکی از 18دانشکده ای است که زیر مجموعه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در حال فعالیت می باشد.

بنای دانشکده در سال 1380 تأسیس شد و در همان سال، پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت رسمی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد.

این دانشکده ابتدا در مقطع کارشناسی، اقدام به پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری در دوره های «روزانه» و« نوبت دوم» در رشته های تحصیلی « تفسیر قرآن مجید»، «علوم قرآن مجید»، «معارف قرآن مجید» و «فنون قرائت، تلاوت و کتابت قرآن مجید» نمود و سپس از سال تحصیلی 92-91 با کسب مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در سه رشته «تفسیر قرآن مجید» ، « علوم قرآن مجید» و«تفسیر و علوم قرآن مجید» فعالیت خود را در مقطع تحصیلات تکمیلی آغاز کرد.

از سال تحصیلی95 با ابلاغ سرفصل جدید رشته «علوم قرآن و حدیث» از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که دارای 6 بسته اختیاری است، تمامی رشته های این دانشکده در همین عنوان ادغام گردید و این دانشکده مجری بسته های «مطالعات قرآن» و «مطالعات حدیث»می باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز این دانشکده از سال تحصیلی 99 با ابلاغ جدید، رشته «علوم قرآن» را با 3 گرایش ادبی، اعجاز و مستشرقان ارائه می نماید.

دانشکده علوم قرآنی مشهد از آغاز تاسیس تاکنون موفق به پذیرش 921 دانشجو در مقطع کارشناسی و 385 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شده است. تعداد دانش آموختگان این دانشکده 924 نفر می باشد . در حال حاضر نیز تعداد 176 دانشجو در مقطع کارشناسی و 150 دانشجو در مقطع کارشناس ارشد در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

در این دانشکده تعداد 9 نفر به عنوان عضو هیات علمی و بیش از 50 نفر به عنوان استاد مدعو مشغول فعالیت می باشند؛ که از این اساتید بیش از 50 کتاب و ده ها مقاله در مجلات معتبر ملی و بین المللی به چاپ رسیده است.

این مجموعه بزرگ آموزشی با دارا بودن کتابخانه غنی و مجهز با بیش از 14 هزار عنوان کتاب و 600 عنوان پایان نامه، یکی از غنی ترین منابع علمی و قرآنی استان می باشد. البته با توجه به سیاست های جدید دانشگاه در زمینه توسعه این کتابخانه، به فضل الهی به یکی از کتابخانه های تخصصی رشته علوم قرآن و حدیث در استان تبدیل خواهد شد.

شرایط پذیرش متقاضیان :

داوطلبان مجاز شده پس از اعلام نتایج آزمون سراسری می توانند کد رشته محل دانشکده علوم قرآنی مشهد را انتخاب و پس از قبولی نهایی نسبت به ثبت نام و تحصیل اقدام نمایند.

 

مزایا و امکانات آموزشی، پژوهشی، رفاهی، فرهنگی و دانشجویی :

-تحصیل رایگان در دوره های روزانه

-بهره ­مندی از کادر آموزشی متخصص و متعهد (9 عضو هیأت علمی تمام وقت) و استفاده از دیگر مدرسان مجرب مراکز مهم -آموزشی مشهد مقدس (دانشگاه­های فردوسی، علوم اسلامی رضوی، جامعه المصطفی(ص) العالمیه و...

-بهره ­مندی از انواع وام­ های دانشجویی صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

-سالن همایش 200 نفره

 -سلف سرویس مجزا برای برادران و خواهران

-خوابگاه برادران و خوابگاه خواهران

-برگزاری کارگاه ها و نشست های تخصصی پژوهشی

-برگزاری مسابقات ورزشی در رشته های مختلف

-برگزاری اردو های دانشجویی و برگزاری مسابقات علمی قرآنی و فرهنگی

-کتابخانه با بیش از 14000 هزار جلد کتاب

-سایت های مجزای خواهران و برادران