امروز: يکشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٨

آخرین اخبار دانشکده

 • :

سایت نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
وزارت علوم و تحقیقات پایگاه قرآنی دانشجویی ایحاء

 •  


    چاپ        ارسال به دوست

  جلسه دفاع از پايان نامه قرآني « نظریه شناختی- اجتماعی یادگیری آلبرت بندورا در سنجه آیات و روایات»

  جلسه دفاع از پایان نامه با موضوع « نظریه شناختی- اجتماعی یادگیری آلبرت بندورا در سنجه آیات و روایات» با نگارش خانم زهرا آرام دانشجوی رشته تفسير قرآن کریم در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.

  این پایان نامه با راهنمایی دكتر محمد علي طاهري نژاد و داوری دکتر بي بي حكيمه حسيني دولت آباد در نهایت با نمره 18 و درجه خيلي خوب در دانشکده علوم قرآنی مشهد پذیرفته شد.

  در چکیده این پایان نامه آمده است:

  یادگیری از جمله موضوعاتی است که در رشد اخلاقی و ارتقای عملکرد انسان موثر است. دراین زمينه، سالهاسـت كـه نظريه‌هاي رفتار‌گرایی و شناخت‌شناسي اجتماعي از جمله نظریه یادگیری بندورا در مركـز توجه روانشناسان و متخصصان علوم تربيتي قرار گرفته است. در این پژوهش به روش کتابخانه‌ای و با هدف نشان دادن عدم کارایی رویکرد بندورا در یادگیری اجتماعی و قضاوت اخلاقی در جامعه اسلامی، به بررسی تحلیلی آرای بندورا در حیطه نظری و تعیین میزان انطباق آنها در سنجه آیات و روایات پرداخته شده است به طوری که در بررسی‌های انجام شده، مشخص شد، که در مبانی انسان شناختی در بیشتر موارد آرای بندورا، با نظر اسلام تفاوت ماهوی دارد؛ و درباره مبانی و عملکرد اخلاقی نیز بندورا  قایل به تک بعدی بودن علل رفتار اخلاقی  و بیشتر به ساز وکارهای ترک رفتار اخلاقی تمرکز دارد تا فضیلتها و رذایل اخلاقی؛ و در محور اهداف نیز اهداف او رویکرد فضیلت گرایی مبتنی بر ایمان به خدا نیست بلکه رویکردی معطوف به موقعیت و ناظر به مهارت های الگوگیری و خودتنظیمی است. درمجموع آرای او، می‌توان نتیجه گرفت رويكردهاي مذكور صرفاً قضاوت اخلاقي و يادگيري قوانين و مناسـبات اجتماعي زندگي در كشورهاي غربي را مبناي نظرية خود قـرار داده اسـت و بـه بنيان هـاي انگيزشي در یادگیری، كه ريشه در طبيعت آدمي دارند، توجهي نداشته‌‌ است؛ در حالیکه اسلام جايگاه ارزشمندي را براي يادگيري به عنوان يك فرايند مادام العمر در ارتباط با تقويت تعهد زندگي فرد به خداوند می‌داند. از آنجا که محور بحث پایان نامه بررسی تطبیقی است، تمام فصل های دوم، سوم و چهارم با محوریت آیات و روایات مورد توجه قرار گرفته است تا بتوان در حدّ مقدور مزایا و نواقص دیدگاه بندورا را تحلیل نموده و برجستگی آموزه های دینی نظیر؛ فضیلت فعل اخلاقى در رسیدن به کمال انسانى، افعال ارادی انسان و... را به پژوهندگان حقیقی معرفی نمود.


  ١٥:١٢ - دوشنبه ٦ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٣٤٥٣    /    تعداد نمایش : ٦٢


  برای این خبر نظری ثبت نشده است
  نظر شما
  نام :
  ايميل : 
  *نظرات :
  متن تصویر را وارد کنید:
   

  خروج