امروز: شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧

آخرین اخبار دانشکده

 • :

سایت نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
وزارت علوم و تحقیقات پایگاه قرآنی دانشجویی ایحاء

 •  


    چاپ        ارسال به دوست

  نبود بستر مناسب برای ارائه کار پژوهشی در حوزه قرآن

  مجتبی نوروزی، معاون آموزشی دانشکده علوم قرآنی مشهد در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، ظرفیت قرآنی مراکز آموزش عالی در حوزه پژوهش را مطلوب دانست و گفت: هم حوزه و هم دانشگاه در این زمینه کار کرده و همچنان مشغول کار هستند و ظرفیت خوبی در این زمینه وجود دارد اما نبود بستر مناسب برای ارائه کار پژوهشی باعث شده تا این فعالیت‌ها به خوبی دیده نشود.
  وی بیان کرد: باید سازوکاری اندیشید و زمینه‌ای فراهم کرد تا بستر مناسبی برای فعالیت‌های این حوزه فراهم شود تا در برنامه‌هایی همچون نمایشگاه قرآن، شاهد حضور مخاطبان خاص آموزش و پژوهش معارف قرآن باشیم.
  نوروزی با اشاره به بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن و عترت مشهد، گفت: حضور کمرنگ مراکز آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی باعث می‌شود تا شاهد جذب مخاطب خاص در عرصه پژوهش به نمایشگاه قرآن نباشیم.
  دعوت از مؤسسات پژوهشی برای افزایش توان‌بخش دانشگاهی
  وی ادامه داد: به دلیل اینکه فعالیت خاصی در حوزه پژوهش‌های قرآنی در سطح نمایشگاه قرآن در نظر گرفته نمی‌شود، به طور طبیعی مخاطب این بخش نیز به نمایشگاه جذب نمی‌شود، تمام فعالیت‌های مربوط به قرآن در سطح نمایشگاه خوب است اما به این بخش کمتر پرداخته شده و شاید با دعوت از مؤسساتی که به صورت مطلوبی در بخش پژوهشی فعالیت دارند، بتوان سطح کار قرآنی را در بخش دانشگاهی بالاتر برد؛ نباید اینگونه باشد که سایر بخش‌ها، فضای نمایشگاه را در اختیار داشته باشند و فرصت به کار پژوهشی نرسد.
  نوروزی با اشاره به فضای در نظر گرفته شده برای حضور مراکز دانشگاهی در دوازدهمین دوره نمایشگاه قرآن مشهد عنوان کرد: در بخش دانشگاهی که فضای محدودی را در اختیار دارد، تعداد کمی از مراکز آموزش عالی حاضر هستند که متولیان برگزاری نمایشگاه باید بیشتر به مراکز آموزشی و پژوهشی بها بدهند تا آن مراکز نیز فعالیت‌های بیشتری از خود نشان دهند.
  بیشتر بخش‌های نمایشگاه قرآن مخاطب عام دارد
  وی افزود: بیشتر بخش‌های در نظر گرفته شده در نمایشگاه قرآن مشهد به مخاطب عام اختصاص یافته و از طرفی بخش دانشگاهی نیز علاوه بر حضور کمرنگ خود، تبلیغات کمی نیز دارد، البته کم بودن تبلیغات ایرادی است که به کل بخش‌های نمایشگاه قرآن وارد است.
  معاون آموزشی دانشکده علوم قرآنی مشهد ادامه اظهار کرد: نمایشگاه قرآن اتفاق مهمی در ماه مبارک رمضان و فرصتی برای ترویج فعالیت‌های قرآنی است و آشنایی بیشتر مردم با مباحث قرآنی را در پی دارد، اما آنچه از نمایشگاه قرآن انتظار می‌رود بیش از این‌ها است.

  نوروزی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت مشهد در حرم مطهر رضوی یک سری محاسن دارد اما در کنار این نکات مثبت یک مجموعه معایب نیز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کمبود فضا و کم‌ شدن تعداد غرفه‌ها اشاره کرد.
  وی گفت:در مجموع نمایشگاه قرآن باید بر محور فعالیت‌‌های پژوهشی و معارف قرآن حرکت کند که این جنبه آن کمرنگ بوده یعنی جای این بخش در نمایشگاه خالی است، بخش‌های مختلف از جمله مؤسسات قرآنی فعال هستند، اما در حوزه کار پژوهشی و تخصصی قرآن، حضور کمرنگی شاهد هستیم از جمله اینکه حضور ناشران تخصصی در مباحث پژوهشی قرآنی کمتر دیده می‌شود و در کل، فعالیت در بخش کار پژوهشی و کار عمیق در مباحث قرآنی آن طور که باید انجام نمی‌شود.
  استفاده از کل ظرفیت ماه رمضان برای برگزاری نمایشگاه قرآن
  نوروزی ادامه داد: زمان برگزاری نمایشگاه نیز کم ‌است، ما اگر بخواهیم از ظرفیت ماه رمضان برای بیان مباحث قرآنی استفاده بهتری ببریم باید نمایشگاه قرآن در بستر کل ماه مبارک رمضان قرار گیرد که البته این ظرفیت در مشهد و در جوار مرقد حضرت رضا(ع) بیشتر است تا مردم فرصت بیشتری برای حضور در نمایشگاه داشته باشند.
  وی با اشاره به ظرفیت کار در سطح نمایشگاه قرآن افزود: نمایشگاه فرصت خوبی برای معرفی مراکز آموزشی و تخصصی قرآن است، آمار مخاطبان در این فرصت بالا است و باید با یک برنامه‌ریزی خوب از این فرصت کمال بهره‌برداری برای انتقال اطلاعات قرآنی به مخاطبان صورت پذیرد.
  معاون آموزشی دانشکده علوم قرآنی مشهد در پایان ابراز کرد: در نمایشگاه بحث عرضه و تقاضا مطرح است هر بخشی که بتواند حضور بیشتری در نمایشگاه قرآن داشته باشد، مخاطب بیشتری به خود جلب می‌کند و هرچه مخاطب بیشتر مطالبه‌ کند، برنامه‌ریزی برای برطرف کردن نیاز مخاطب را نیز درپی خواهد داشت.

   


  ١٢:٤٧ - شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٢٩٧٦    /    تعداد نمایش : ٦٦٠


  برای این خبر نظری ثبت نشده است
  نظر شما
  نام :
  ايميل : 
  *نظرات :
  متن تصویر را وارد کنید:
   

  خروج